Sense of Hope på Ode 27.9 kl. 17

igår kl. 14:10
Söndagen den 27 oktober kl. 17 visas duetten Sense of Hope på Centrumbiblioteket Ode (Oodi) i Helsingfors. Föreställningen är ett samarbete mellan DuvTeatern och Carl Knif Company. Fritt inträde!

Tid: söndag 27 september 2026 kl. 17
Plats: Majasalen, 1. vån, Centrumbiblioteket Ode (Oodi)
Språk: engelska

Fritt inträde! Hjärtligt välkomna!

Sense of Hope är en duett skapad av Carl Knif för och i samarbete med Emil Nordman och Eero Vesterinen. Detta självbiografiska verk tar avstamp i Emils egna upplevelser av ensamhet och utanförskap. Trots den mörka tematiken vill föreställningen genom text och dans framkalla ljus och värme. Kan vi försonas med vårt förflutna? Hur hittar vi tillbaka till ljuset? Det är frågor som föreställningen ställer.

Föreställningen är samarbete mellan DuvTeatern och Carl Knif Company.

 

Sense of Hope hade premiär den 26 november 2022 som en del av dansverket Två duetter. Föreställningen spelades under november-december 2022 i DuvTeaterns studio och turnerade under 2024-2025.