Sense of Hope

DuvTeaternin & Carl Knif Companyn yhteistuotanto

 

 

 

Sense of Hope on duetto, jonka Carl Knif on luonut yhdessä Emil Nordmanin ja Eero Vesterisen kanssa. Omaelämäkerrallisen teoksen lähtökohta on Emilin omissa yksinäisyyden ja ulkopuolisuuden kokemuksissa. Teos haluaa kuitenkin vakavasta tematiikastaan huolimatta luoda tekstin ja tanssin kautta valoa ja lämpöä. Voimmeko tehdä sovinnon menneisyytemme kanssa? Kuinka voisimme löytää tiemme takaisin valoon? Näihin kysymyksiin esitys ottaa kantaa.

Koreografia: Carl Knif, Emil Nordman
Teksti: Emil Nordman
Tanssi: Emil Nordman, Eero Vesterinen
Äänisuunnittelu: Janne Hast
Skenografia & Valosuunnittelu: Joonas Tikkanen
Pukusuunnittelu: Karoliina Koiso-Kanttila
Pukujen valmistus: Nina Ukkonen
Hius- ja meikkisuunnittelija: Maria Karhu
Tekninen vastaava: Anttoni Halonen
Tuotanto: Annina Blom, Marjo Pyykönen, Sara Sandén
Trailer: Jonatan Sundström

Esitys sai ensi-iltansa 26.11.2022 DuvTeaternin studiossa Helsingin keskustassa. Duetto oli osa tanssiteoksesta Två Duetter.

Sense of hope esitettiin Finfringe - festivaalilla 2023 Turussa ja voitti siellä Finf­rin­gen Kiss my Tur­ku -pal­kin­non, jo­ka an­ne­taan suo­ma­lai­sel­le esi­tyk­sel­le, jol­la on myös kan­sain­vä­lis­tä po­ten­tiaa­lia.

Sense of Hope -teoksen voi nyt tilata kouluihin ja lukioihin ympäri Suomen LIVE 2 -ohjelmatarjottimen kautta!

Lue lisää Konserttikeskuksen sivuilta ja tilaa esitys: